Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/skomedia/public_html/gatekeeper.ng/wp-content/plugins/td-cloud-library/state/single/tdb_state_single.php on line 285

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/skomedia/public_html/gatekeeper.ng/wp-content/plugins/td-cloud-library/state/single/tdb_state_single.php on line 285

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/skomedia/public_html/gatekeeper.ng/wp-content/plugins/td-cloud-library/state/single/tdb_state_single.php on line 285

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/skomedia/public_html/gatekeeper.ng/wp-content/plugins/td-cloud-library/state/single/tdb_state_single.php on line 285

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/skomedia/public_html/gatekeeper.ng/wp-content/plugins/td-cloud-library/state/single/tdb_state_single.php on line 285

Full List Of Buhari’s Ministerial Nominees

Date:

The following are the full List of Ministers as sent to National Assembly by President Muhammadu Buhari.

1. Dr. Ikechukwu Ogah (Abia)

2. Mohammed Musa Bello(Adamawa)

3. Godswill Akpabio (Akwa Ibom)

4. Chris Ngige (Anambra)

5. Sharon Ikeazor (Anambra)

6. Adamu Adamu (Bauchi)

7. Ambassador Maryam Katagun (Bauchi)

8. Timipre Sylva (Bayelsa)

9.George Akume (Benue)

10.Mustapha Baba Shehuri (Borno)

11. Goddy Jedy Agba (Cross River)

12.Festus Keyamo (Delta)

13. Ogbonnaya Onu (Ebonyi)

14. Osagie Ehanire (Edo)

15.Clement. Ike (Edo)

16. Richard Adeniyi Adebayo (Ekiti)

17. Geoffrey Onyeama (Enugu)

18.Ali Isa Pantami (Gombe)

19. Emeka Nwajiuba (Imo)

20. Suleiman Adamu (Jigawa)

21. Zainab Ahamed (Kaduna)

22.Muhammad Mahmood (Kaduna)

23.Sabo Nanono (Kano)

24.Major General Bashir Salihi Magashi (Kano)

25.Hadi Sirika (Katsina)

26.Abubakar Malami (Kebbi)

27.Ramatu Tijjani (Kogi)

28. Lai Mohammed (Kwara)

29.Gbemisola Saraki (Kwara)

30.Babatunde Fashola (Lagos)

31. Adeleke Mamora (Lagos)

32. Mohammed H. Abdullahi (Nasarawa)

33. Zubair Dada (Niger)

34. Olamilekan Adegbite (Ogun)

35. Tayo Alasoadura (Ondo)

36. Rauf Aregbesola (Osun)

37. Sunday Dare (Oyo)

38.Paulen Talen (Plateau)

39. Rotimi Amaechi (Rivers)

40. Maigarai Dingyadi (Sokoto)

41. Sale Mamman (Taraba)

42. Abubakar D. Aliyu (Yobe)

43. Sadiya Umar Faruk (Zamfara)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

SAT Home Teachers Ld

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Kenya Election: What INEC Should Learn – Chidoka

Chidoka noted that this will “ensure that the result at the backend of the BVAS is consistent with the results on the BVAS tablets.”

Muslim-Muslim Ticket: Adamu Faces Sack

Adamu was on March 26 affirmed as national chairman of the party at a convention to elect members of the APC National Working Committee NWC.

Jela’s Development Initiatives Organises Walk for Mental Health

The walk kicked off at 7:30am from the Teslim Balogun Stadium (Under the Bridge) to 22B, Amosu Street, Off Bode Thomas Street, Surulere, Lagos. 

Gani Adams Seeks Protection For Osun River 

The Aare Onakankafo of Yorubaland, Chief  Gani Adams, has appealed to the Osun government to protect the Osun  river from the illegal activities of artisanal miners.